Ana Sayfaya Dön


AYZ METEDOLODİSİ
Analiz
Tasarım ve Projelendirme
Kurulum, Özelleştime ve
Ek Yazılımlar
Eğitim ve Uygulamaya Geçiş
Rapor Üretimi ve Ölçümler


1-Analiz

Yeni bir bilgi sistemine geçmenin yegane amacı; daha verimli, üretken takip edilebilir, karar mekanizmalarını doğru bilgilendirecek raporlar üreten bir bigi sistemini oluşturmaktır. Bu ise şirketin iş süreçlerini, amaçlarını, yeni sisteme geçiş aşamasında ne gibi zorluklarla karşılaşılacağının iyi anlaşılmasını gerektirir. AYZ Metodolojisi'nde ihtiyaçları, amaçları anlamak, mevcut yapıyı analiz etmek 3 adımda gerçekleştirilir.

a- Yönetim Raporları (Top-down yaklaşım)
Analiz evresinin ilk adımında; şirket yönetim kademesiyle görüşülerek bilgi sisteminden beklentileri, istedikleri raporların neler olduğu ve bunların elde edilip edilemediği, ediliyorlarsa hangi departmanlar ve yöntemlerle elde edildiği saptanır ve dokümante edilir.

b- Operasyonel İşlemler (Bottom-up yaklaşım)
İşletmenin günbegün icraatını yürütmek üzere kurulu bulunan sistemle (manuel ve/veya kısmi otomasyon) ne işlerin yapıldığı (iş akışı ve süreçler), karşılaşılan güçlükler ve çözüme kavuşturulması gereken problem alanları saptanır ve dokümante edilir.

c- Teknik Varlıkların Tesbiti
Mevcut sistemin network, donanım, yazılım durumunun ne olduğu, amaçları karşılayıp karşılayamayacağı ölçülür ve dökümante edilir.

Öngörülen Süre: 1-2 Hafta

2-Tasarım ve Projelendirme
AYZ Yönetim Bilişim Sistemleri Ltd. Şti. info@ayz.com.tr
Yukarı